Skip to content

30 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block858.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,948
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$158,400
72%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+3.9%
2024$5,104+4.1%
2023$4,904+0.0%
2022$4,904+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,945
DeedBook 5211, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1994