Skip to content

38 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block858.07
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,532
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
24%
Improvement Value:$195,600
76%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+3.9%
2024$5,972+4.1%
2023$5,737+0.0%
2022$5,737+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 17971, Page 1795Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 11258, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook 5127, Page 849