Skip to content

54 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 6, 2008

Property Information

Block858.07
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,532
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
24%
Improvement Value:$192,300
76%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+3.9%
2024$5,877+4.1%
2023$5,646+0.0%
2022$5,646+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14184, Page 1563

Property Sale

Sale
$188,900
DeedBook 5075, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1993