Skip to content

130 Driftwood DrBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block858.07
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,726
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
30%
Improvement Value:$148,100
70%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+3.9%
2024$4,893+4.1%
2023$4,701+0.0%
2022$4,701+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,726DeedBook 17530, Page 1776Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 14688, Page 1210

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5492, Page 273

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5207, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1994