Skip to content

6 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block858.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,746
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
31%
Improvement Value:$137,200
69%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,524+4.2%
2024$4,344-1.6%
2023$4,413+0.0%
2022$4,413+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft1,746DeedBook 17764, Page 8Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5219, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1994