Skip to content

106 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block858.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,847
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
30%
Improvement Value:$146,100
70%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,046+3.9%
2024$4,856+4.1%
2023$4,665+0.0%
2022$4,665+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12312, Page 1568

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 10647, Page 123

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5006, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1992