Skip to content

102 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block858.08
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,713
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
32%
Improvement Value:$132,100
68%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,694+3.9%
2024$4,517+4.1%
2023$4,340+0.0%
2022$4,340+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,713DeedBook 17256, Page 1504Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 4988, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1992