Skip to content

94 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block858.08
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,720
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
32%
Improvement Value:$130,900
68%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+4.1%
2024$4,239+4.3%
2023$4,063+0.0%
2022$4,063+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 15936, Page 1177Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5010, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1992