Skip to content

117 Driftwood DrBayville, NJ 08721

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block858.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,557
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
33%
Improvement Value:$126,300
67%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,285+4.2%
2024$4,114+4.3%
2023$3,943+0.0%
2022$3,943+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000
Sq Ft1,557DeedBook 19974, Page 1306Recorded4/7/2025

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 10999, Page 1457

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 5028, Page 899