Skip to content

97 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block858.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR200
Sq Footage1,397
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
42%
Improvement Value:$85,000
58%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,535+3.9%
2024$3,401+4.1%
2023$3,268+0.0%
2022$3,268+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 16414, Page 1059Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 5087, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1992