Skip to content

143 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block858.09
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,557
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
33%
Improvement Value:$126,400
67%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+4.2%
2024$4,121+4.3%
2023$3,949+0.0%
2022$3,949+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
Sq Ft1,557DeedBook 20164, Page 1832Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 4957, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1992