Skip to content

86 Chain BlvdBayville, NJ 08721

Built 1991

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block858.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,996
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
30%
Improvement Value:$155,400
70%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,338+3.9%
2024$5,136+4.1%
2023$4,935+0.0%
2022$4,935+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 16987, Page 1975Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 4934, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1991