Skip to content

45 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 24, 2009

Property Information

Block858.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,732
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
31%
Improvement Value:$140,200
69%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,885+3.9%
2024$4,700+4.1%
2023$4,516+0.0%
2022$4,516+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14398, Page 1965

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5102, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1993