Skip to content

49 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block858.10
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,832
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
30%
Improvement Value:$146,500
70%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,037+3.9%
2024$4,846+4.1%
2023$4,656+0.0%
2022$4,656+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,832DeedBook 19562, Page 1363Recorded12/15/2023

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 16997, Page 336Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$170,900
DeedBook 5026, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1992