Skip to content

53 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block858.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,399
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
34%
Improvement Value:$120,700
66%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+3.9%
2024$4,220+8.0%
2023$3,907+0.0%
2022$3,907+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 14864, Page 914

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 5036, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1993