Skip to content

23 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block858.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,406
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
33%
Improvement Value:$135,100
67%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,877+3.9%
2024$4,693+4.1%
2023$4,509+0.0%
2022$4,509+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft1,406DeedBook 17595, Page 59Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 16463, Page 1846Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5150, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1994