Skip to content

104 Sandpiper DrBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Sep 14, 2015

Property Information

Block858.10
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,690
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
32%
Improvement Value:$132,100
68%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+3.9%
2024$4,475+4.1%
2023$4,300+0.0%
2022$4,300+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 16198, Page 1829Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 15661, Page 1238Recorded10/11/2013

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 5134, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1993