Skip to content

102 Sandpiper DrBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block858.10
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,726
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
30%
Improvement Value:$142,700
70%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,906+3.9%
2024$4,721+10.2%
2023$4,286+0.0%
2022$4,286+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,726DeedBook 19322, Page 557Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 11687, Page 1065

Property Sale

Sale
$160,900
DeedBook 5202, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1994