Skip to content

29 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block858.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,399
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
35%
Improvement Value:$115,700
65%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+3.9%
2024$4,155+11.0%
2023$3,742+0.0%
2022$3,742+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft1,399DeedBook 19323, Page 183Recorded3/14/2023

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5153, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1994