Skip to content

3 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block858.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,600
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
24%
Improvement Value:$197,400
76%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+3.9%
2024$6,051+4.1%
2023$5,813+0.0%
2022$5,813+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 15942, Page 1769Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$191,900
DeedBook 5099, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1993