Skip to content

103 Sandpiper DrBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Date
Mar 25, 2018

Property Information

Block858.11
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,898
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
33%
Improvement Value:$121,800
67%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,162+4.2%
2024$3,996+4.3%
2023$3,829+0.0%
2022$3,829+3.1%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 17089, Page 952Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 15674, Page 617Recorded10/29/2013

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 5107, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1993