Skip to content

105 Sandpiper DrBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block858.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,366
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
35%
Improvement Value:$114,900
65%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+3.9%
2024$4,081+11.2%
2023$3,671+0.0%
2022$3,671+3.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5224, Page 663