Skip to content

5 Nautical CtBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block858.11
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,540
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
24%
Improvement Value:$190,400
76%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+4.1%
2024$5,589+4.3%
2023$5,360+0.0%
2022$5,360+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,540DeedBook 16713, Page 382Recorded4/18/2017

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 5223, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1994