Skip to content

7 Nautical CtBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block858.11
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,374
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
35%
Improvement Value:$114,000
65%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+3.9%
2024$4,041+4.1%
2023$3,883+0.0%
2022$3,883+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,374DeedBook 19107, Page 285Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 16476, Page 1610Recorded8/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 5179, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1994