Skip to content

3 Strauss CtBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block858.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,833
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
29%
Improvement Value:$145,600
71%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,717+4.1%
2024$4,529+4.3%
2023$4,342+0.0%
2022$4,342+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 5127, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1993