Skip to content

136 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block858.12
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,542
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
32%
Improvement Value:$131,600
68%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,644+3.9%
2024$4,468+4.1%
2023$4,293+0.0%
2022$4,293+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 15890, Page 1892Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 4998, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1992