Skip to content

122 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$299,895
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block858.12
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,672
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
23%
Improvement Value:$201,400
77%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+3.9%
2024$6,088+4.1%
2023$5,849+0.0%
2022$5,849+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$299,895

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 17218, Page 1633Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12094, Page 683

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 10468, Page 177

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 5188, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1994