Skip to content

114 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block858.12
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,695
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
22%
Improvement Value:$216,500
78%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,691+3.9%
2024$6,438+4.1%
2023$6,185+0.0%
2022$6,185+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,695DeedBook 19421, Page 785Recorded7/3/2023

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 10009, Page 1834

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5410, Page 112

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 5223, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1994