Skip to content

36 Bridle PathBayville, NJ 08721

Built 2012

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block858.18
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,424
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
23%
Improvement Value:$276,200
77%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+3.9%
2024$8,336+10.5%
2023$7,541+0.0%
2022$7,541+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$519,900
Sq Ft2,424DeedBook 18690, Page 1202Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 15519, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 2012