Skip to content

7 Bridle PathBerkeley Twp, NJ 02196

Built 2020

Last Sale Price
$387,510
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block858.19
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2301
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,301
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
24%
Improvement Value:$261,100
76%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,250+3.9%
2024$7,939+4.1%
2023$7,628+321.9%
2022$1,808+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$387,510
Sq Ft2,301DeedBook 18329, Page 849Recorded2/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020