Skip to content

5 Bridle PathBayville, NJ 08721

Built 2020

Last Sale Price
$387,870
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block858.19
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2301
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,301
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
23%
Improvement Value:$273,500
77%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,549+3.9%
2024$8,227+4.1%
2023$7,904-0.0%
2022$7,904+349.7%
Property History

Property Sale

Sale
$387,870

From:

To:

Sq Ft2,301DeedBook 18127, Page 601Recorded10/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020