Skip to content

108 Bridle PathBayville, NJ 08721

Built 2019

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block858.20
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2251
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,251
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
23%
Improvement Value:$273,600
77%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+3.9%
2024$8,243+4.1%
2023$7,920+0.0%
2022$7,920+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$404,745

From:

To:

Sq Ft2,201DeedBook 17471, Page 1715Recorded5/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019