Skip to content

94 Bridle PathBayville, NJ 08721

Built 2018

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block858.20
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,226
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
22%
Improvement Value:$288,700
78%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+6.4%
2024$8,389+4.1%
2023$8,060+0.0%
2022$8,060+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,226DeedBook 18932, Page 509Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$375,855

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 17026, Page 1315Recorded2/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018