Skip to content

92 Bridle PathBayville, NJ 08721

Built 2018

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block858.20
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,201
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
23%
Improvement Value:$270,400
77%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+3.9%
2024$8,169+4.1%
2023$7,848+0.0%
2022$7,848+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft2,201DeedBook 19469, Page 287Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$361,750

From:

To:

Sq Ft2,201DeedBook 17030, Page 1024Recorded2/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018