Skip to content

22 Bridle PathBayville, NJ 08721

Built 2016

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block858.20
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2201
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,201
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
24%
Improvement Value:$260,000
76%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,260+3.9%
2024$7,948+4.1%
2023$7,637+0.0%
2022$7,637+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

DeedBook 16642, Page 857Recorded1/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016