Skip to content

2 Kevin CourtBayville, NJ 08721

Built 2019

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block858
Lot33.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2498
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,498
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
28%
Improvement Value:$290,900
72%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,690+3.9%
2024$9,324+4.1%
2023$8,958+0.0%
2022$8,958+272.4%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,498DeedBook 18104, Page 78Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019