Skip to content

Hickory Ln(Block 863 Lot 5.02)Bayville, NJ 08721

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block863
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage5,000
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
59%
Improvement Value:$125,000
41%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,354+3.9%
2024$7,076+4.1%
2023$6,798+69.4%
2022$4,012-39.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 15681, Page 648Recorded11/8/2013

Property Sale

Sale
$23,635
DeedBook 5370, Page 136