Skip to content

213 Hickory LnBayville, NJ 08721

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block865
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage671
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,300
42%
Improvement Value:$56,400
58%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,331+3.9%
2024$2,243+4.1%
2023$2,155+0.0%
2022$2,155+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954