Skip to content

107 Patton AvePine Beach, NJ 08741

Built 1986

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 22, 1997

Property Information

Block878
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,020
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
47%
Improvement Value:$180,000
53%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+3.9%
2024$7,876+4.1%
2023$7,567+0.0%
2022$7,567+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5498, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1986