Skip to content

42 Browning AveBayville, NJ 08721

Built 1973

Last Sale Date
Sep 11, 2001

Property Information

Block882.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class16
Description1SFIG
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,561
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
37%
Improvement Value:$179,100
63%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+3.9%
2024$6,621+4.1%
2023$6,362+0.0%
2022$6,362+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973