Skip to content

36 Sunnydale DrBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$93,350
Last Sale Date
Jul 8, 1994

Property Information

Block882.14
Lot84.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,419
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
44%
Improvement Value:$112,500
56%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+3.9%
2024$4,663+4.1%
2023$4,480+0.0%
2022$4,480+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$93,350
DeedBook 5181, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 5052, Page 704