Skip to content

98 J F K BlvdPine Beach, NJ 08741

Built 2004

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block882
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,159
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
33%
Improvement Value:$266,800
67%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,598+3.9%
2024$9,236+4.1%
2023$8,874+0.0%
2022$8,874+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,159DeedBook 19493, Page 687Recorded9/22/2023

Property Sale

Sale
$527,000
Sq Ft2,159DeedBook 18726, Page 1788Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11901, Page 1896

Property Built

Built

Year Built: 2004