Skip to content

9 Country Woods LnPine Beach, NJ 08741

Built 2000

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block882
Lot14.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,204
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,800
40%
Improvement Value:$212,500
60%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+3.9%
2024$8,197+5.1%
2023$7,802+0.0%
2022$7,802+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,204DeedBook 18182, Page 229Recorded12/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$204,355
DeedBook 5751, Page 67