Skip to content

271 Route 9Bayville, NJ 08721

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2007

Property Information

Block882
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class10
Description1SBCB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,340
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
67%
Improvement Value:$138,000
33%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,078+3.9%
2024$9,698+4.1%
2023$9,317+0.0%
2022$9,317+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965