Skip to content

57 Scott DrBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block882
Lot44.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,481
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
44%
Improvement Value:$126,900
56%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+4.1%
2024$5,054+4.3%
2023$4,845+0.0%
2022$4,845+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14748, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1975