Skip to content

6 Jonathan DrBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2007

Property Information

Block886.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,310
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
26%
Improvement Value:$290,200
74%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+3.9%
2024$9,048+4.1%
2023$8,693+0.0%
2022$8,693+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,150
DeedBook 10668, Page 1070

Property Built

Built

Year Built: 2001