Skip to content

8 Jonathan DrBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block886.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,031
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
31%
Improvement Value:$221,900
69%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+3.9%
2024$7,463+4.1%
2023$7,171+0.0%
2022$7,171+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13862, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 10679, Page 228