Skip to content

8 Benjamin StBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2008

Property Information

Block886.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,736
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
29%
Improvement Value:$240,200
71%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+3.9%
2024$7,888+4.1%
2023$7,579+0.0%
2022$7,579+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 10284, Page 1178

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 10146, Page 536

Property Sale

Sale
$164,990
DeedBook 5058, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1993