Skip to content

8 Nathalie DrBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block886.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,326
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
28%
Improvement Value:$256,800
72%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,598+3.9%
2024$8,273+4.1%
2023$7,949+0.0%
2022$7,949+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft2,326DeedBook 19541, Page 1332Recorded11/17/2023

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15321, Page 1423

Property Sale

Sale
$175,050
DeedBook 5263, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1995