Skip to content

5 Donna CtBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block886.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,524
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
35%
Improvement Value:$226,600
65%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+4.1%
2024$7,870+4.2%
2023$7,552+0.0%
2022$7,552+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,900
DeedBook 5765, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1999